רואה חשבון אודות צור קשר
רואה חשבון
ייעוץ טלפוני : 050-4988998
פתיחת תיק ברשויות המס על ידי רואה חשבון מקצועי ומנוסה - איך פותחים עוסק מורשה
פתיחת תיקים ברשויות המס!
שירותי הנהלת חשבונות!
הכנה והנפקת משכורות לעובדים!
הגשת דוחות שנתיים!
הכנת דו"ח הצהרת הון!
החזרי מס לשכירים!
יצירת קשר עם רואה חשבון

עוסק פטור

למה הכוונה בעוסק פטור?

עוסק פטור לא מחויב לשלם מס ערך מוסף עבור עסקאותיו השונות, ובשל כך הוא שונה מעסק המוגדר "כעוסק מורשה". חשוב לזכור כי פטור זה נוגע אך ורק לפטור מס ערך מוסף, ולא לגבי מס הכנסה או תשלומי ביטוח לאומי. זאת אומרת בכל הקשור למיסים שהם לא מס ערך מוסף מחובתו של העוסק הפטור לשלמם בדיוק כמו עוסק מורשה.

בתום כל שנה על נדרש העסק המוגדר כעוסק פטור להגיש דוחות חשבונאות לרשויות המס. במידה ונמצא כי העסק שנרשם כעוסק פטור עבר במחזור העסקים השנתי את הסכום המרבי שנקבע לעסק זה, עליו לשנות את הגדרתו מעוסק פטור לעוסק מורשה.

ישנם מצבים מסוימים בהם אפשר לפתור חריגה מהסכום אם היא קרתה באופן חד פעמי. במקרה זה אפשר לשלם מס ערך מוסף רק על היתרה בלבד שגבוהה מהסכום המותר בחוק.

מגבלה נוספת יכולה לבוא לידי ביטוי בכך שעוסק פטור לא מנפיק ללקוחותיו חשבוניות מס המכילות מס ערך מוסף, ובשל כך לא רלוונטיות, אלא רק קבלות.

מי למעשה יכול להיות מוגדר כ- עוסק פטור?

במידה וברשותכם עסק פרטי וסכום המחזור העסקים השנתי אינו עולה על 74,972 ₪ תהוו עוסק פטור.
סכום זה מתעדכן כל שנה, כרגע הוא נכון לינואר 2011, הוא תלוי בשינויים במדד המחירים וניתן להביט בו בעט פרסומו במסמכי רשות המיסים בישראל.יתרה מזאת יש לציין שלא כל עסק אשר סכום מחזור עסקאותיו נמוך מהסכום הנ"ל ייחשב אוטומטי עוסק פטור. קיימות מגבלות מסוימות כמו הגבלה על בעלי המקצוע היכולים להירשם כעוסק פטור. כך לדוגמא בעלי מקצועות חופשיים שלא יכולים להירשם כעוסק פטור הם בין היתר: טוענים רבניים, עורכי דין, פסיכולוגים, רואי חשבון וטרינאריים, רופאים וכיוצא בזה.

אילו יתרונות וחסרונות יש ל- עוסק פטור?

בראש ובראשונה היתרון הבולט הוא שעוסק לא מחויב לשלם מס ערך מוסף. מדובר בחסכון משמעותי גדול.

פטור זה מעניק לעוסק הפטור לקבוע בעצמו מחירים נמוכים יותר עבור לקוחותיו. כתוצאה מכך העוסק הפטור מקבל יתרון לעומת מתחריו השונים.

יתרה מזאת יתרון נוסף שנוצר בעקבות הפטור במס ערך מוסף הוא שכעת ישנה פחות התעסקות ביורוקראטית לעסק. לעומת זאת קיימים גם חסרונות למי שמוגדר עוסק פטור, וזוהי המגבלה שיש לעמוד בסכום מחזור העסקים השנתי. נוסף על כך חוסר הנפקת חשבוניות מס יכולה לגרום לבעיה אם לקוחות מבקשים חשבוניות אלו כדי לרכוש שירותים מהעסק המדובר. חיסרון משמעותי נוסף הוא שעוסק פטור לא יכול לבקש החזרים ממס ערך מוסף, מכיוון שהוא לא משלם מס זה.

כדי להירשם כעוסק פטור, נדרש בעל העסק ללכת לפתוח תיק מס ערך מוסף, תיק מס הכנסה ותיק ביטוח לאומי. פעולת הרישום עצמה מתבצעת רק פעם אחת בזמן פתיחת העסק, והשוני בין עוסק פטור לבין עוסק מורשה הוא באופן צורת הרישום בתיק מס הערך המוסף.

בסופו של דבר כדאי מאוד להתייעץ עם איש מקצוע בתחום בזמן החלטה על הגדרת העסק, האם כדאי להיות עוסק מורשה או עוסק פטור, כדי להבטיח תוצאות טובות עבור העסק.

לקבלת שירות ממשרד רואה חשבון הקרוב לאזור המגורים נייד : 050-4988998

דואר אלקטרוני : webon@webon.org.il

עוסק פטור
★ ★ ★ ★ ★
NaN/5 הצבעות  0
חלש מעולה


מלאו פרטים בטופס בצד שמאל ותקבלו ייעוץ ראשוני לעסק ללא עלות!